STEAM ugdymas

steamKas yra STEAM ugdymas?

Tai integralus, į kompleksišką tikrovės reiškinių pažinimą, pritaikymą ir problemų sprendimą kreipiantis vaikų gebėjimų ugdymas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos kontekste.

STEAM ugdymas(is) jau ikimokykliniame amžiuje tampa aktualėjanti tema visame pasaulyje. Šių ikimokyklinio amžiaus vaikų norą ir smalsumą tirti aplinką, kelia jiems naujus iššūkius. Toks ugdymas skatina vaiką išsiaiškinti, kaip kurti naujus dalykus ar perkurti jau esamus, ieškoti netradicinių veikimo būdų, mąstyti individualiai. STEAM idėjų taikymas leidžia vaikui pamatyti pasaulį kaip nesibaigiančių galimybių šaltinį. Aktyviai veikdami vaikai suvokia realius pasaulio ryšius, mokosi, kaip kas veikia, nes nėra vieno teisingo atsakymo, yra tik bandymų keliu rastas sprendimas.

Šių dienų kontekste nepakanka vien tik atvesti vaiko į darželį, labai svarbu kas jame vyksta, kokios veiklos padeda jam augti. Veiklos ikimokyklinėje įstaigoje turi būti smagios, įdomios, auginančios, inovatyvios, integralios ir orientuotos į realias pasaulio problemas. Tyrinėjimas ir eksperimentavimas žadina įgimtą ikimokyklinio amžiaus vaikų norą ir smalsumą tirti aplinką, kelia jiems naujus iššūkius.

Todėl suaugusiųjų pareiga sudaryti vaikams kuo daugiau progų įsiklausyti, apmąstyti ir suvokti savo ir kitų įžvalgas, kodėl vyksta viena ar kita. Taip gimsta pirmosios hipotezės bei pirmieji moksliniai tyrimai!

 

Ką reiškia STEAM?

 

zaS (SCIENCE) – TAI GAMTOS MOKSLAI

Gamtos mokslai padeda daugiau sužinoti apie aplinką ir joje vykstančius procesus. Šios veiklos apima vandens, smėlio ir kitokių gamtoje esančių objektų tyrinėjimą. Vaikai yra gamtos tyrinėtojai. Jie kuria teorijas, kad paaiškintų, ką jie mato, ir renka duomenis, jog išbandytų šias teorijas. Jie gali kelti hipotezes, paremtas savo   pastebėjimais, o tada bandymo būdu tikrinti šias hipotezes.

 

 

rauT (TECHNOLOGY) – TAI TECHNOLOGIJOS

Veikla su technologijomis apima ne tik kompiuterius, planšetes ir mobiliuosius telefonus, bet ir paprastus mechanizmus, kurie palengvina mūsų gyvenimą. Tai bet koks žmogaus sukurtas objektas, pvz.: žirklės, ratai, svarstyklės. Šios paprastesnės technologijos leidžia vaikams suprasti, kaip įrankiai padeda mums atlikti užduotis.

 

 

vioE (ENGINEERING) – TAI INŽINERIJA

Inžinerija – tai medžiagų panaudojimas projektuojant, kuriant. Kai vaikai iš kaladėlių stato įvairius bokštus ar sujungia geležinkelio bėgius, jie veikia kaip inžinieriai. Statydami sniego, smėlio ar kartono tvirtoves, jie sprendžia struktūrines problemas. O kai išsiaiškina, kaip kraunant pagaliukus ar akmenukus užblokuoti vandens srautą, jie tampa inžinieriais.

 

 

gelA (ARTS) – TAI MENAI

Vaikai kuria tapydami, vaidina, muzikuoja ir piešia. Menas yra sensoriniai tyrinėjimai. Vaikai gali pajusti dažus ant pirštų ir pamatyti, kaip spalvos keičia popieriaus išvaizdą. Piešimas padeda vaikams išreikšti tai, ką jie žino ir jaučia net prieš pradėdami skaityti ar rašyti. Muzika taip pat susijusi su STEAM įgūdžiais, tokiais kaip ritmo atpažinimas.

 

 

melM (MATHEMATICS) – TAI MATEMATIKA

Matematika yra vaikų įrankis susipažinti su pasauliu. Tai skaičių pažinimas, įvairios operacijos su jais, matavimas, geometrija, erdvės pažinimas. Vaikai kasdien tyrinėja naudodami matematines formų, dydžių, sekos, apimties, atstumo sąvokas.