Veikla

„Spinduliukai” – mažieji tyrinėtojai. STEAM veikla „Vanduo, ledas. Plaukia ar skęsta?“

20220111 095302    Tyrinėjimas – įdomi ir aktyvi veikla, kurios metu vaikai samprotauja, diskutuoja, aiškinasi, ugdo loginį mąstymą ir kaupia patirtį. O žiema - puikus metų laikas, kada galima atlikti įvairius bandymus, eksperimentus su sniegu, ledu, vandeniu. Tai labai praturtina ugdomąjį procesą, jis tampa vaikui įdomus. Mūsų veikla su vandeniu tęsėsi tris dienas. Norėjome sužinoti ar tikrai vanduo esant neigiamai temperatūrai virsta ledu, kas atsitinka ledui vandenyje, aliejuje, ar galima ledu piešti.
    Aptarėme vandens savybes, stebėjome jo virsmą kitu pavidalu. Kad eksperimentas būtų įdomesnis, vaikai sugalvojo vandenį nudažyti. Pasirinko raudoną, geltoną ir žalią spalvas (Lietuvos vėliavos spalvas). Spalvotą vandenį vaikai supilstė į formeles ir lauke paliko per naktį. Vyravo -11 0C-13 0C temperatūra. Ryte vaikai pripypė stiklinę vandens ir stiklinę aliejaus. Iš lauko atneštose formelėse buvo spalvoti ledukai. Paklausus vaikų ką jie mano ar ledukas vandenyje plauks, ar skęs, pasigirdo įvairių nuomonių (plauks, nuskęs, nežinau, ištirps). Įmetus leduką į vandenį, vaikai įsitikino, kad jis plaukia paviršiuje. Įleidus leduką į aliejų, jis lėtai nusileido į apačią. Vaikai nusprendė, kad ledas neskęsta, nes sušalęs ir visada laikosi virš vandens. O kodėl aliejuje ledas nusileidžia į apačią negalėjo pasakyti. O kad ledas taip gražiai pasiskirstys tarp vandens ir aliejaus vaikams buvo netikėta.
    Ledas vandenyje neskendo, nes jis lengvesnis už vandens ir plūduriuoja vandens paviršiuje, bet sunkesnis už aliejų, todėl aliejaus stiklinėje ledas nusileido į dugną. Na o aliejus ir spalvotas vanduo atitinkamai pasiskirstė: vanduo - žemai, aliejus - viršuje, o ledo kubelis-viduryje. Nuostabus spalvų derinys- geltona, žalia ir raudona.

Skaityti daugiau...

Steam veikla „Obuolys“

20211026 104249    Steam veikloje „Obuolys“ priešmokyklinės „Spalviukų“ grupės vaikai susipažino su obuolio sandara, mokėsi pavadinti pagrindines jo dalis, tyrinėjo obuolį per padidinamąjį stiklą. Susipažinę ant kokio medžio auga obuoliai, vaikai gavo iššūkį – sudėti obuolius nuo didžiausio iki mažiausio ir nuo mažiausio iki didžiausio, išsiaiškinti, didelis ar mažas obuolys sveria daugiau, padalinti obuolį į dvi ir keturias dalis, suskaičiuoti kiek sėklų yra obuolyje, dailės raiškos priemonėmis sukurti obuolį. Vaikai puikiai atliko visas užduotis. Pačio didžiausio susidomėjimo sulaukė obuolių sulčių spaudimo procesas ir jų skanavimas. Vaikai atrado ir išsiaiškino, kad obuolių išspaudos lieka sausos, ir jose lieka obuolio žievės gabaliukai, nes žievė yra kieta. Kad obuoliuose yra skirtingas sėklų skaičius, kad didesnis obuolys sveria daugiau ir pan.
    Steam veikla „Obuolys“ sužadino vaikų smalsumą tyrinėti, eksperimentuoti ir atrasti.

 

 

 

Skaityti daugiau...

Eksperimentas ,,Mes mažieji tyrinėtojai”

tyrinėjam    Vasara, tai metas, kada galima daug laiko praleisti gamtoje, ją geriau pažinti, tyrinėti. Rugpjūčio 23 d. ,,Zuikučių” grupės vaikai tapo mažaisiais tyrinėtojais. Atlikdami bandymą – eksperimentą „Skęsta – neskęsta” vaikai spėliojo, kuris daiktas skęs, o kuris ne. Savo spėjimus ir eksperimento rezultatus žymėjo lentelėje. Vėliau vaikai su auklėtojomis aiškinosi, kodėl vieni daiktai skęsta, o kiti ne, taip prisimindami sąvokas ,,sunkus – lengvas”.
    Veiklos metu vaikai patyrė daug džiugių emocijų, praplėtė savo žodyną, sužinojo, kodėl vieni daiktai skęsta, o kiti neskęsta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skaityti daugiau...

Kartu su vandens lašeliu...

190135245 496357885113048 4193688562993763185 n    „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai jau žino, kad vanduo ne tik reikalingas gyvybei palaikyti, bet ir galima su juo atlikti daug įdomių ir smagių veiklų. Viena iš tokių veiklų ,,Spalvoti burbulai“. Spalvinome vandenį guašu, pylėme muilo ir pūtėme spalvingus burbulus tol, kol jie išsiliejo ant stalo ir susiliejo su kitų spalvų burbulais. Vaikai patyrė daug džiugių emocijų, lenktyniavo kurio burbulas greičiau išsilies ir susijungs su kitu.
    Kita veikla ,,Susiliejusios spalvos“. Vaikai išbandė medicininio švirkšto veikimo principą. Pirmiausiai nusipiešė ant popierinio rankšluosčio piešinį, o paskui liejo iš švirkšto vandenį. Tai atlikę džiaugėsi dar vienu atrastu piešimo būdu. Vaikus pakerėjo spalvų ryškumas ir jų susigėrimas į popierių.

 

 

 

 

 

 

Skaityti daugiau...

Pražydo mano gėlytė

red    „Kodėlčiukų“ grupės vaikams visada įdomu sužinoti, išbandyti ir patirti kažką naujo ir neįprasto. Tad šią savaitę vaikai atliko eksperimentą „Pražydo mano gėlytė“, tyrinėjo  vandens stebuklingas galias. Vaikai patys išsirinko mėgstamos spalvos gėlytes, įvardijo spalvas, gražiai ir įvairiai nuspalvino gėlyčių žiedelius. Nuspalvinę gėlytes, vaikai užlenkė žiedlapius į vidų. Viską atlikę popierines gėlytes įdėjo į lėkšteles su vandeniu ir stebėjo, kaip pamažu skleidžiasi gėlių žiedlapiai. Kiekvienas vaikas stebėjo savo žiedelius, kuris žiedelis sužydės greičiau, diskutavo, kodėl taip įvyksta, stebėjo kaip sklaidosi ir maišosi dažų spalvos vandenyje. Vaikai patyrė daug teigiamų emocijų. Vaikams taip patiko „pražydusios“ gėlės, kad vis prašė dar pakartoti ir kitą dieną. Šis eksperimentas vaiką skatina nurimti, susikaupti, išgyventi paslaptingumą, patirti teigiamus jausmus, lavina smulkiąją motoriką.

 

Skaityti daugiau...

Ekologinis STEAM projektas „Mano pareiga, kad šypsotųsi mūsų planeta – Žemė“

20210416 095840    „Spinduliukų” grupės vaikučiai dalyvavo respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų ekologiniame STEAM projekte „Mano pareiga, kad šypsotųsi mūsų planeta – žemė“. Projekto tikslas - formuoti aplinkosaugines nuostatas ir gamtai palankų elgesį. Atkreipti dėmesį į ekologines problemas bei ieškoti bendrų aplinkosaugos sprendimo būdų, diskutuojant su ugdytiniai.
    Projektas vyko keliais etapais. Ugdytiniai grupėje ir namuose su tėveliais žiūrėjo filmukus apie aplinkos poveikį žmogaus sveikatai, kaip rūšiuoti atliekas, apie ekologinį ugdymąsi bendradarbiaujant su šeima. Ugdytiniai diskutavo kėlė klausimus, kodėl svarbu palaikyti žemėje švarą (kad medžiai, gėlytės augtų, kad žmonės kvėpuotų švarų orą…), kodėl būtina rinkti, rūšiuoti šiukšles (kad žemė būtų švari, kad jos nepatektų į vandenį ir nenuodytų žuvyčių, delfinų).
    Antrame projekto etape aktyviai dalyvavo ugdytinių šeimos nariai. Mamytės, močiutės, sesės siuvo daugkartinius sveriamų produktų maišelius iš audinių atraižų, senų užuolaidų. O, mes auklėtojos, kartu su vaikučiais juos dekoravome: darėme aplikacijas iš medžiagos skiaučių, puošėme gamtine medžiaga, piešėme audinio dažais.
    Pagamintus sveriamų produktų maišelius panaudojome tiriamajai STEAM veiklai. Kiekvienas savo maišelį išmatavo (ilgį, plotį), lygino (didesnis, mažesnis), rado maišelio vienodo ilgio kraštines, perlenkė (padalino) savo maišelį į dvi, tris ar keturias vienodas dalis, rado vienodo dydžio maišelius. Skaičiavo kiek vaisių, riešutų, pupelių telpa į maišelį. Maišelius svėrėme kilnojome, lyginome.
    Ekologinius daugkartinius maišelius ugdytiniai kartu su tėveliais naudoja lankydamiesi maisto prekių parduotuvėse, perkant vaisius, daržoves ir kt.
    Kiekvienas iš mūsų gali daug, tik rodykime pavyzdį mūsų mažiesiems ir visi drauge, mes padėsime šypsotis mūsų planetai - Žemei.

Skaityti daugiau...

Oliziukas „Giliukų“ grupėje

IMG 20210402 141732 01 01    Atėjus pavasariui, taip džiugu stebėti už lango bundančią gamtą, sprogstančius medžių lapus bei čiulbančius paukščius. Aplinkui darosi viskas žalia ir gyva. Tačiau augimo procesą galima stebėti ne tik lauke, bet ir savo grupėje.
    Oliziuko gaminimas – tai ne tik smagi, bet ir prasminga veikla. Kurdami Oliziuką vaikai pasitelkė visą savo kūrybiškumą bei vaizduotę ir įvairias raštais bei kaspinėliais puošė savo „mažąjį draugą“. Vaikams tikrai buvo smagu kurti „augintinį“, kuris kiekvieną dieną augs ir keisis. O tėveliai ir auklėtojos džiaugėsi, kad galės stebėti, kaip formuojasi vaiko atsakomybės ir pareigos jausmas. Juk be priežiūros ir laistymo Oliziukas taip ir liktų nesužaliavęs.

 

 

Skaityti daugiau...

Nuo sėklytės iki daigelio

dfdf     Pavasaris-nuostabus metas pažinti gamtą, ją tyrinėti ir atrasti. Iš kur atsiranda daigelis? Ko jam reikia kad jis sudygtų? Atsakymų į šiuos klausimus, atlikdami ilgalaikius eksperimentus, ieškojo priešmokyklinės „Spalviukų“ grupės vaikučiai.
    „Spalviukai“ atsakingai nešėsi į grupę įvairių sėklyčių, gėlių svogūnėlių ir aktyviai įsijungė į veiklas. Kiekvienas sėjo sėklą, sodino gėlės svogūnėlį. Juos laistė, kalbino, stebėjo dygimo ir augimo procesą.  Atliko pupelės sėklos dygimo eksperimentą „Dygsta, nedygsta“ ir padarė išvadas.
    Miglė: „Augaliuką reikia palaistyti. Reikia sėklytės, kad sudygtų. Reikia: saulės, šilumos, šviesos. Mylėti reikia.
    Sofija: „Pasikalbėti reikia su augalu, jį saugoti, globoti. Kad sudygtų sėkla reikia: vandens, šilumos, oro, žemės“.
    Dominykas: „Pupelei reikia truputį vandens, saulės ir šilumos. Dar ją paglostyti“.
    Vaikams šios veiklos atnešė naujų žinių ir patirties, skatino tyrinėti, stebėti, bendradarbiauti ir priimti reikiamus sprendimus.

Skaityti daugiau...

Žaidimai-eksperimentai

bb    Su vaikais aptarėme, kaip apsaugoti save nuo įvairių ligų. Vienas iš būdų – tai rankų plovimas su muilu. Pažiūrėję mokomąjį filmuką apie bakterijas ir sužinoję apie jas daugiau, kartu su vaikais atlikome eksperimentą. Į lėkštę įpylę pieno ir maltų pipirų pasigaminome ,,bakterijų‘‘ ir stebėjome, ko bijo šios ,,bakterijos‘‘. Įkišus pirštą į lėkštę, bakterijos neišsigando, prilipo prie piršto, o sušlapinus pirštą muiluotame vandenyje – bakterijos ,,išsigando‘‘ ir  pradėjo trauktis. Nenuginčijama išvada – plautis rankas reikia su šiltu vandeniu ir muilu. Po eksperimento vaikai praktiškai prisiminė, kaip reikia teisingai plautis rankas, kad jos būtų švarios, piešė bakterijas, žadėjo, kad eksperimentą padarys dar namuose...

 

Skaityti daugiau...

Žiemos eksperimentai

boruziukai2021    „Boružiukų“ grupės vaikai, pagaliau sulaukę sniego lipdė senius besmegenius, sniego gniūžtes, darė sniego angelus ir kaip dera, mažiesiems smalsuoliams jį ragavo norėdami suprasti koks jo skonis.
    O iš kur atsiranda ledas, varvekliai, sniegas? Norėdami tai išsiaiškinti atlikome su vaikais eksperimentą – į gumines pirštines pylėme vandenį ir palikome jas lauke. Kitą dieną pamatėme, kad vanduo pirštinėse virto ledu, o kai ledą parsinešėme į grupę jisai pradėjo tirpti. Taip ir sužinojome, kad ištirpęs ledas ir sniegas virsta vandeniu.
    O kaip atrodytų spalvotas sniegas, ledas? Nieko nelaukdami, čiupome teptukus, guašą ir pradėjom eksperimentuodami spalvomis, nuspalvindami sniegą ir ledą. Rezultatas visiems labai patiko, nes kaip gražiai atrodo spalvotas sniegas.
    Ši eksperimentinė veikla vaikams suteikė daug džiugių emocijų.

 

 

 

Skaityti daugiau...